музика


Нов сингл на „Пенелопе икс“

Деновиве музичката група „Пенелопе икс“ го објави својот нов сингл. Станува збор за композицијата „Leaving is Easy“, дело на авторите Џијан Емин, Гоце Стевковски, Гоце Јовановски и Бранислав Николов (последните двајца, членови на групата „Фолтин“). „Пенелопе икс“е независен, отворен проект на малку невообичаена група музичари, кој е произлезен како резултат од нивната заемна потреба да споделуваат креативни искуства. Формиран е во 2011година кога повеќе >>концерт


Визба : Charmed by Koop

филм


Everest [2015] - Baltasar Kormákur

режија: Baltasar Kormákur сценарио: William Nicholson, Simon Beaufoy жанр: авантура / драма / биографија времетраење: 121 min   film   Во услови на хиперкапитализам секој аспект на животот е повеќе >>

плагиј.арт


Антолог: БИВШИОТ ТАПАНАР, Херман Бриселманс - Воспевање на грдото

БИВШИОТ ТАПАНАР Херман Бриселманс Издавач: Антолог, 2014 Едиција: Бранови Превод од Фламански: Ели Пујовска   Романот Бившиот тапанар  е огледало на нашата социјална стварност. Распад во движење од коeнема варќање назад. Приказната во ова безмалку перверзно дело на фламанскиот  писател (воедно колумнист и поет) Херман Бриселманс е потреба да се потенцира социјалниот трулеж и да му се вдахне естетска димензија. повеќе >>