интервју

Каин: Рокенролот е избледен!

Јована направи интервју со еден нов и промисинг бенд од Кичево. Тајм вил тел. Бујрум: Иако ова асоцира на контра-аргумент од некој панкер, во овој случај не е така. Каин не прекар на некој панкер, Каин се бенд. Андреја Ристески- Салпе, Дарко Јованоски-Џо, Христијан Војнески-Јапер и Александар Вренцовски се четворица млади луѓе кои веќе една година активно се подготвуваат врз избледената слика на рокенролот да насликаат нова, со свои нијанси.   На повеќе >>
La Isla Bonita е резултат на сите други албуми | Интервју со John Dieterich, Deerhoof

Deerhoof. Оваа година одбележуваат 20 години од почетокот на својата кариера. Ги запознав и почнавме да се дружиме интензивно некаде на потегот помеѓу The Runners Four и Friend Opportunity. И веднаш ме уловија во својата “мрежа”. Ме освоија со својата генијална инвентивност. Со неверојатна уникатност која ги издвојува од океанот на бендови кои се обидуваат да најдат свое место под сонцето. Експресно ги впишав во листата на музичари кои имале исклучително повеќе >>

Дејан Колевски - за изложбата Поезијата на секојдневието
  За изложбата на Дејан Колевски веќе пишувавме. Поставката навистина беше празник за фотографските сладокусци. Следува интервју со авторот и најдолу, за оние кои ја пропуштија вистинската поставка ви нудиме монитор-верзија на истата...   Плагијат:  Здраво Дејан. Може ли да ни кажеш неколку реченици за себе? Д. Колевски: Живеам во Скопје. Имам 38 години. По професија сум инженер за телекоминукации. Татко сум и сопруг. Фотографијата е мое повеќе >>

Филип Петровски - PROJECT 2501
На 15ти ноември, 2013 год. conceptual audio/visual cybercore бендот Project 2501 го издаде своето второ ЕР, насловено G.I.N.A. [Genetic Improvisation Navigates Alteration], за Static Distortion Records од Англија. ЕР-то е снимено во Македонија, а mix и master се направени во Италија од страна на Victor Love (Dope Stars Inc.). Содржи 4 песни и е достапно само во дигитален формат. Може да се купи online (на amazon, iTunes, spotify, bandcamp, emusic, 7digital, како и на официјалниот сајт на издавачката куќа Static Distortion. За колекционерите има одредена бројка на повеќе >>

Зоран Костиќ-Цане, Партибрејкерс
Малку е бед да видиш дека некои од хероите од твојата младост сега имаат изглед на социјалистички функционери и гушка (подбрадок) до појас, но...што да се прави.    На линкот подолу, за сите оние кои растеле со повеќе >>

Swiss music days, за и околу експерименталната музика кај нас и пошироко
Како резултат на зачестената соработка помеѓу артистите од швајцарската и локалната експериментална музичка сцена, љубителите на специфичноста на експерименталниот звук имаа прилика да уживаат во музичките сесии кои се одржаа на 12 и 15 октомври, оваа година на Swiss music days во Скопје. Во текот на програмата се претставија два импровизирачки швајцарски проекти (KOCHER-BADRUTT и STROTTER INST.) како и дел од локалната експериментална електронска сцена (AMPLIDYNE EFFECT и проект повеќе >>

Томислав Петернек
Под мотото Скопје се сеќава, кое е основна крилатица на сите активности за одбележување на скопскиот земјотрес од ‘63тата, Македонскиот центар за фотографија организираше презентација и две изложби на фотографии од скопскиот земјотрес. Нема да коментираме за впечатокот дека голем дел од градските и државните фаци не покажаа интерес за овие значајни изложби, но некако е чудно што бројот на фотографи кои ги видовме на отворањето беше многу помал од некој очекуван. повеќе >>

Интервју - Peđa Vranešević
Уметноста е говно! Покрај тоа анархистот, склон кон маоизам вели: Овде е секогаш исто. Секогаш во светот е едно те исто. Ништо ново под небесната капа. Длабинско интервју со Peđa Vranešević, еден од, во бившата држава познатите браќа Vranešević. Кои повеќе ги знаеме (оние кои ги знаат) по Laboratorija Zvuka, најавни шпици на многу серии...многу од нив ДОБРИ серии. Полетарац. Чик погоди ко сам. Сократ во најавна шпица. Оние кои не знаат, нека повеќе >>

John – Afformance: Ние сме динамичен, но атмосферичен рок бенд
Afformance, како дел од нивната европска турнеја вечерва ќе настапат во клубот Wire во Куманово. Плагиј.ат и Afformance другаруваат одамна. Како дел од „Комши капиџик“ John редовно известува за новите бендови во Грција. Плагиј.ат: Кои се Afformance? John: Afformance во моментов се четворочлен динамичен, но водно атмосферичен рок бенд од Атина, Грција. Плагиј.ат: Што името повеќе >>

Мартин Георгиевски - Amplidyne Effect: Секогаш сум во потрага по звуци кои би сакал да ги “искасапам”
Post Global Recordings во своето постоење од година дена, зад себе има пет музички изданија и три мини галерии со фотографии. Вечерва во Менада, со почеток во 22:00 часот, ќе го прослави својот прв роденден со настап на Amplidyne Effect. флаер повеќе >>