вести

Лица - документарец на Ханис Багашов

Видеорепортажата зборува за животот на различни лица во исто време и на исто место – пехчевското село Црник, Источна Македонија. Краткиот документарен филм е во режија на средношколецот Ханис Багашов, а музиката е на Златко Ориѓански. Во него се раскажува за младите од ова село кои поради сиромаштија и невработеност биле принудени да ја напуштат државата и да работат во странство. Оние пак, кои останале, сведочат за тешкотиите на луѓето во малите села. Краткиот филм повеќе >>
Есенскиот џез караван може да почне!

Оваа есен во Македонија ќе мириса на свежо ајварче, но и на добар македонски џез. На 10ти декември ќе се одржи првиот концерт организиран во рамки на манифестацијата Есенски џез караван по што следат Богданци, Пробиштип и Крушево. Манифестацијата Есенскиот џез караван е поддржана од Министерството за култура на Република Македонија и влегува во прорамата на проектот Нов културен бран. За почеток на караванот се резервирани младите, атрактивни и енергични повеќе >>

Европски Оскари на CINEDAYS
Објавени се кандидатите за овогодишните европски Оскари. Пред да бидат прогласени најдобрите во Европа, скопската публика ќе има можност да погледне некои од нив: Во конкуренција за најдобар филм е „Без љубов“на Андреј Звјагинцев, „ Другата страна на надежта“на Аки Каурисмаки, победникот на Канскиот филмски фестивал „Квадратот“. повеќе >>

Вкусови и бои
ЕФИС во бои и вкусови За вкусовите и боите, за кои не треба да се дискутира според познатата поговорка, ќе стане збор од 13 до 17 Ноември 2017 во Јавна Соба во рамките на една прекрасна изложба направена од страна на родителите и децата на Француското Интернационално Училиште. повеќе >>

Концерт на LIARS во МКЦ
Експерименталниот андергарунд арт-рок бенд LIARS кој британскиот „Гардиан“ го нарекува и „господар на ексцентричната електроника“ на 30-ти ноември ќе настапи во Младински Културен Центар во Скопје, а со овој концерт и официјално ќе биде отворено 19-тото издание на ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ! Оформен во 2000 година LIARS е австралиско-амрикански бенд кој во својот ексцентричен музички стил повеќе >>

Weekend at Public Room
Музички викенд во Јавна Соба ~ Tри вечери одлична музика, мезе, друштво... Во ЧЕТВРТОК co Constantin V. слушаме deep house i funk, за журкање цела вечер ~ Во ПЕТОК - A Jazz Surprise! Jazz и latino музички изненадувања од Михајло Чадиновски - вокал и клавијатури, Трајче Велков - труба, Кирил Кузманов - алт саксофон и флејта, Љупчо Трајковски Фис - бас, Демир Шукри - тапани. Во САБОТА уживаме во pop, rock, funk, soul, disco репертоат на Lady Blue за уште едно повеќе >>

НОВИ ПОТВРДЕНИ АРТИСТИ за ПИН програмата на ТАКСИРАТ!
Деветнаесеттата едиција на ТАКСИРАТ во која нѐ очекува повеќедневна програма со повеќе од 30 музички настапи, годинава официјално ќе биде отворена со ПИН музичката конференција и шоукејс фестивал, која ќе се одржува од 30-ти ноември до 2-ри декември во МКЦ! Со овој меѓународен музички настан, Таксират во Скопје ги претставува врвните имиња од европската музичка индустрија во дневната панел-програма, додека пак ноќите на ПИН се резервирани за повеќе >>

Образец Б16 - краток анимиран филм на Иван Ивановски
Ве известуваме дека во среда, 8 ноември, во киното Фросина ќе се прикаже новиот краток анимиран филм Образец Б16 на режисерот Иван Ивановски.  Филмот е за човекот кој го добива најмалото парче од колачот. Заглавен во бирократскиот лавиринт, тој се соочува со низа апсурдни ситуации и следејќи ги веќе воспоставените и предодредени чекори, тој успева да стаса на почетокот.  Филмот е работен во колажна техника стоп-анимација и е четврто остварување на повеќе >>

Холандскиот музички гениј гитаристот Јан Акерман во Скопје
Во организација на концертната агенција и продукција „3Гонга“, во четврток на 9 ноември со почеток во 22 часот во ноќниот клуб Станица 26 ќе настапи најпознатиот холандски и светски блуз музичар и гитарист Јан Акерман. Овој седумдесет годишен музички гениј е добро познат на македонските фанови и досега неколку пати има настапувано на скопската сцена. Како соло артист има соработувано со други големи светски музичари меѓу кои Би Би Кинг, Чарли Брд, Кози Пауел, Клаус повеќе >>

АПОКАЛИПСО СЕГА НА ТАКСИРАТ!
Еден од најреномираните музички автори во регионот, ДАРКО РУНДЕК се враќа на ТАКСИРАТ за прослава на 20-годишнината од неговиот соло првенец „Апокалипсо“, албумот кој ја означи најголемата пресвртница во неговата кариера. Големиот јубилеј, на 7-ми декември во Младински Културен Центар во Скопје, ДАРКО РУНДЕК ќе го прослави со македонската публика, претставувајќи го специјалниот музичко-сценски перформанс „APOCALYPSO NOW“ од истоимената повеќе >>